Повістка – шлях на передову?

Джерело:  ugorod.dn.ua  /  13:44, 5 Вересня 2023

Хто, де і як може видавати повістки? Що треба робити потім? Чи всі, хто отримав повістку, стануть до лав ЗСУ? Хто може проконсультувати та роз’яснити? Ми поспілкувались із тими, хто може надати реальні факти: з військовозобов’язаним Іваном (ім’я змінене) та юристом Ігорем

Наразі навколо мобілізації та повісток у ТЦК ходить багато чуток і пліток. Деякі з них, доречі, корінням сягають ворога: вони призначені деморалізувати нас, ввести в оману і заплутати. Але і звичайне «сарафанне радіо» у воєнний час працює на повні оберти.

Хто, де і як може видавати повістки? Що треба робити потім? Чи всі, хто отримав повістку, стануть до лав ЗСУ? Хто може проконсультувати та роз’яснити? Ми поспілкувались із тими, хто може надати реальні факти: з військовозобов’язаним Іваном (ім’я змінене) та юристом Ігорем.

Іван: інформація з перших рук

Де Ви отримали повістку?

Я стояв на вулиці. До мене підійшли представники ТЦК (територіального центру комплектації – військкомату) та запитали мої документи. У мене вони були в «Дії», я все показав. Вони виписали повістку на наступний день, щоб я явився до військкомату. У призначений час я прийшов.

Які документи вам потрібно було показати і що з собою брати до військкомату?

Паспорт, військовий квиток. Мені видали повістку на проходження медичного огляду. Я приніс з собою карту із лікарні про стан мого здоров’я. Пройшов медичний огляд, потім була медична комісія. Там уже лікарі визначали, придатний я до військової служби чи ні.

Скільки це тривало? І який був вердикт?

На медкомісію я приходив майже два тижні. Наприкінці вона визначила, що за станом здоров’я я не можу служити у збройних силах.

Ігор: кваліфікована консультація

Що потрібно знати призовникам? Що робити, якщо дії співробітників ТЦК на погляд цивільного не зовсім законні?

По перше, всім потрібно ознайомитись із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (доступний за коротким посиланням: bit.ly/mobzakon). Ба навіть не просто ознайомитись, а ретельно перечитати, і дещо навіть вивчити.

По-друге, якщо є складні питання, непорозуміння або сумніви можливо звернутись за номером телефону «гарячої лінії» Міністерства оборони України для звернень громадян: 0-800-500-442. Дзвінки приймаються цілодобово.

По-третє, існує безоплатна юридична допомога. Згідно з частиною другою статті 7 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» Міністерство оборони України, як суб’єкт надання безоплатної первинної правової допомоги в межах своєї компетенції надає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Для отримання безоплатної правової допомоги Міністерства оборони України необхідно заповнити заяву (доступна за коротким посиланням: bit.ly/zayava_minoboroni) – та надіслати її на електронну адресу Міноборони: admou@post.mil.gov.ua. Також звернутися можна за номером телефону: 0-800-213-103.

Також безкоштовну консультацію надають багато юристів в Інтернеті – на сайтах, через Telegram-канали, YouTube... Тут варто бути уважним і точно знати, хто саме вас консультує: це має бути дипломований фахівець, що знається на законодавстві. За можливості консультації варто отримувати у письмовій формі.

Чи всі чоловіки можуть бути мобілізовані?

Не підлягають мобілізації військовозобов'язані, які отримали відстрочку від призову, або заброньовані працівники держорганів, підприємств, установ і організацій.

Кого можуть забронювати? Це стосується лише державних працівників?

Не тільки. Бронь від мобілізації отримують військовозобов’язані, які працюють: в органах державної влади, місцевого самоврядування, якщо це необхідно для роботи цих органів; на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання – вони залучені до заходів із підготовки держави до функціонування в період загальної мобілізації; на підприємствах, в установах і організаціях, які виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги для Збройних сил; на підприємствах, в установах і організаціях, які критично важливі для економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Критерії встановлює уряд.

Кому дають відстрочку?

Згідно з законом, право на відстрочку має військовозобов'язаний, який:

- є непридатним до військової служби за станом здоров’я. Якщо ж у висновку військово-лікарської комісії зазначено «непридатний у мирний час / обмежено придатний у воєнний час» – можуть мобілізувати, але на службу не в бойових частинах;

- утримує трьох і більше дітей до 18 років / самостійно виховує дитину / опікується дитиною з інвалідністю – це стосується і чоловіків, і жінок;

- утримує повнолітню дитину, яка має інвалідність I чи II групи;

постійно доглядає дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи партнера) з інвалідністю I чи II групи;

- доглядає хвору дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи партнера). У цьому разі треба мати висновок від медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії медзакладу, що ці люди потребують постійного догляду;

- має неповнолітню дитину, якщо партнер чи партнерка проходить військову службу;

- має близьких родичів, які загинули або зникли безвісти під час АТО – чоловіка, дружину, сина, доньку, батька, матір, діда, бабу або рідних брата чи сестру;

- здобуває фахову передвищу та вищу освіту, є науково-педагогічним працівником вишу.

У перші місяці до лав ЗСУ запрошували військових запасу із конкретними військовими спеціальностями. Кого мобілізують зараз?

Загальна мобілізація розпочалася в Україні 24 лютого 2022 року й триває досі. Спершу перевагу віддавали резервістам і колишнім учасникам АТО та ООС. Але мобілізувати можуть будь-якого військовозобов'язаного або резервіста, які не мають права на відстрочку й за станом здоров'я придатні до служби. Доукомплектування військових частин відбувається постійно за заявками, які скеровують вищі керівні штаби – наприклад, штаб Сухопутних військ.

Отже, повістка до ТЦК, згідно з законом, – це не квиток на «нуль». Отримавши її, військовозобов’язаний має пройти певні процедури, які мають встановити, чи придатний він до служби і у якій формі. Бережіть себе – і миру всім нам!

Анна Старцева

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту «Хаб підтримки регіональних медіа».

Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Вгору