Українці радіють проголошенню незалежності України, 24 серпня 1991
В Україні відзначають 32-ту річницю Всеукраїнського референдуму щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою.
Попри те, що рекордну підтримку «Акт проголошення незалежності» отримав у традиційно проукраїнських західних регіонах — Івано-Франківська і Тернопільська області — більше 98%, Донеччина та Луганщина також сказали незалежності України «так» — понад 83%.
У голосування прийняли участь 31 891 742 виборці, що склало на той час 84% від тих, хто мав право голосувати. Підтримали незалежність України 28 804 071 (90,3%) чоловік.
Неочікувані результати
Це було несподівано для всіх. Як згадував колишній представник України в ООН Геннадій Удовенко: «Тоді навіть за самими оптимістичними прогнозами ми не думали про те, що така кількість людей проголосує «За». В’ячеслав Чорновіл на той час казав: «Хоча б ми отримали 50% та ще плюс один голос «за».
Настрій в українському суспільстві був таким, що відіграти «назад» вже ніхто не зміг би. «Більшість українців була за незалежність України, за створення своєї національної держави», — так описував настрій суспільства член «Народного руху» Іван Заєць.
83% «за» на Донбасі
Рекордну підтримку у 98% «Акт проголошення незалежності» традиційно отримав від проукраїнських західних регіонів — Івано-Франківської та Тернопільської областей. Але хочеться нагадати, що Донбас також сказав «Да» незалежності України, і його внесок в цей історичний крок України склав 83,9%.
При цьому участь в голосуванні на сході взяла значна частина населення — 2,9 млн в Донецькій області, і 1,6 млн в Луганській.
«Ми беззаперечно вірили у необхідність отримання незалежності. Всі хотіли самостійності, щоб нами не керували з Москви. Люди вірили, що Україна здатна розвиватися сама, і що попереду — тільки краще», — згадує ті події мешканка Донеччини Галина.
Вже наступного дня, 2 грудня 1991-го незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня — Литва і Латвія. Згодом до них доєдналися й інші країни світу.
05 грудня 1991 року Верховна рада України прийняла звернення «До парламентаріїв і народів світу», в якому оголошувалось, що договір 1922 року про утворення СРСР Україна вважає стосовно себе недійсним і недіючим. 08 грудня, після підписання у Біловезькій Пущі президентами Білорусії, Росії та України спільної заяви, Радянський Союз перестав існувати як суб'єкт міжнародного права.
У матеріалі використані дані Державного архіву Донецької області
Так, підтримую (%)
Ні, не підтримую (%)