"Врятовано понад 400 пухнастиків": як київські волонтери евакуюють тварин зі сходу України

Джерело:  v-variant.com.ua  /  13:19, 31 Травня 2023

Після початку повномасштабної війни волонтери зіштовхнулися з новими викликами: спершу вивозили чотирилапих з деокупованої Київщини, а згодом розпочали евакуаційні рейди на Донеччину

Майже дев’ять років команда порятунку Kyiv Animal Rescue Group допомагають тваринам, які потрапили у надзвичайні ситуації. Після початку повномасштабної війни волонтери зіштовхнулися з новими викликами: спершу вивозили чотирилапих з деокупованої Київщини, а згодом розпочали евакуаційні рейди на Донеччину. Східний Варіант дізнався детальніше, як це відбувається

До повномасштабного вторгнення рф рятівники реагували на надзвичайні ситуації з тваринами, які неможливо розв’язати без спеціальних навичок чи спорядження. Зняти тварину з дерева, підняти з колодязя, звільнити з важкодоступного місця – це було основними завданнями команди. З початком масштабних бойових дій на Київщині, заявок на подібні випадки стало набагато менше, розповідає керівниця команди Тетяна Ляшенко. Після деокупації Бучі, Ірпеню, Бородянки та Ворзеля група вирішила евакуйовувати звідти тварин, які зазнали травмувань або були у важкому стані.

Через деякий час, коли до Києва почали повертатись мешканці, команда відновила свої звичайні обов’язки, але восени вирішила продовжити евакуаційні рейди на прифронтову територію для порятунку тварин.

Провели вже шість евакуаційних рейдів

Для деяких жителів прифронтових територій наявність тварини є стримуючим фактором від евакуації, розповідає Тетяна Ляшенко. Це стало однією з причин, чому рятівники стали організовувати рейди на схід України.

“Наші знайомі займалися гуманітарними місіями. Вони отримали запит від волонтерів, які займалися евакуацією, що люди хочуть виїхати, але не можуть через наявність тварини. Або були люди, які вже виїхали та лишили своїх тварин, на новому місці облаштувалися і можуть їх забрати. Були випадки, коли евакуйовували безпритульних тварин, які були домашніми”, – розповідає Тетяна.

тварини зі сходу

Тетяна Ляшенко. Фото: Facebook-спільнота Kyiv Animal Rescue Group

Перша поїздка на Донеччину була наприкінці 2022 року, тоді команда відвідала Бахмут. Там через пункт незламності дізнавались, де потрібна допомога хворим або пораненим тваринам. Тоді за рейд вдалось евакуювати 38 тваринок.

На цей час команда провела вже шість евакуаційних рейдів, п’ять з них були на Донеччину, а останній – на південь країни до прифронтового Гуляйполе. До Бахмута рятувальникам вдалось дістатись двічі. В один з моментів заїхати до міста через небезпеку стало неможливим. Тоді команда рушила до найближчого Часів Яру і працювала там.

тварини зі сходу

Фото: Facebook-спільнота Kyiv Animal Rescue Group

За перші поїздки, як розповідає Тетяна, команда вивозила невелику кількість тварин. Але коли рятувальники вже добре знають місцевість, кількість евакуйованих вдається збільшити. Наприклад, за останній рейд до Часів Яру було евакуйовано 109 тваринок. Усього за весь час роботи рятівники вивезли 428 хвостиків.

“У першу чергу ми обробляємо заявки, якшо тварина хвора та вимагає негайної допомоги. В другу чергу, якщо люди не можуть евакуюватися самостійно без тварини. І якщо лишається можливість, надаємо допомогу тим тваринам, які залишаються у місті. Бо інколи екіпаж їде самостійно однією автівкою, інколи двома, а інколи нас підтримують інші організації, наприклад UAnimals та FreeAnimals, та можуть надати нам транспорт для вивезення тварин, як це було з передостанньої місії, коли було вивезено понад 100 тварин”, – каже керівниця Kyiv Animal Rescue Group.

тварини зі сходу

Фото: Facebook-спільнота Kyiv Animal Rescue Group

Варто відзначити, що команда обробляє заявки лише по прифронтових містах та селах, куди важко доїхати. Тетяна каже, що за усі місії були врятовані не тільки котики з собачками, а й черепаха, папужки, декоративний пацюк, гуси та кури.

Проблеми щодо розміщення та прилаштування

Рятівники займаються не лише евакуацією тварин. На прифронтових територіях не рідкість, коли тварини збираються довкола людей, які їх підгодовують. За можливості, команда порятунку залишає таким людям-годувальникам корми, щоб ті й надалі могли підтримувати тваринок.

Інколи під час евакуаційних рейдів виникають й непередбачувані ситуації, про них розповіла Тетяна Ляшенко:

“Бувало так, що ми шукали кішку, а стався приліт, і при нас зруйнувало будинок бабусі. Тоді ми її евакуювали, це було вимушено. Але зазвичай люди домовляються з волонтерами, і вони вивозять їх, а ми вивозимо їхніх тварин. Бо наш бус не пристосований для великих речей, він споряджений переносками, клітками, кормом. А було так, що ми шукали котів за конкретною адресою, а виявилося, що будинок вже зруйнований, але там знайшли прихисток 12 котів. Ці коти по можливості були всі відловлені та вивезені, хоча їх господарі невідомі”.

Через небезпеку та близькість фронту нерідко рятівникам доводиться змінити плани та обрати варіант, який буде оптимальним на той момент.

тварини зі сходу

Фото: Facebook-спільнота Kyiv Animal Rescue Group

Зараз команда порятунку зіштовхнулася з проблемою розміщення евакуйованих тваринок. У цьому допомагають волонтери, які приймають до себе врятованих хвостиків, лікують їх та займаються пошуком нових господарів. Але зараз у волонтерів просто не залишається місця для приймання нових евакуйованих.

“Дуже багато тварин, яких ми евакуювали, все ще сидять у волонтерів, хоча вони вже здорові, готові до прилаштування, але це не дуже активно відбувається”, – каже Тетяна.

тварини зі сходу

Годування тварин у Гуляйполі. Фото: Facebook-спільнота Kyiv Animal Rescue Group

Не дивлячись на труднощі, команда порятунку продовжує працювати та планує здійснити ще один рейс на схід країни найближчим часом. Адже тільки так можна допомогти тим, хто самостійно про себе подбати не може. Порятунок тварин – складна та непередбачувана справа, але рятівники готові їхати у нові рейди, щоб врятувати ще більше пухнастиків, які потрапили у складну ситуацію.

Як звернутися?

Якщо ви хочете звернутися до команди порятунку та залишити заявку на вивіз тварини з прифронтової зони, можете скористатися диспетчерським телефоном:

098 844 7937

Слідкувати за новинами команди можна через їхні Facebook та Instagram. Сюди ж можна написати у разі бажання взяти собі додому тваринку, яку врятували зі сходу.

Як допомогти?

Якщо у вас є можливість та бажання допомогти рятівникам, ви можете скористатися цими реквізитами:

Спорядження Privat

4149 4393 1178 7133

Тварини та корма Privat

4731 1856 2109 7846

Monobank

4441 1144 4587 3266

На евакуаційні місії Privat

4731 1856 1859 7444

Paypal

karg.paypal@gmail.com.

Патреон

www.patreon.com/karg

Вгору