Біля лиманів у Білгород-Дністровському районі полюють «білі янголи»

Джерело:  hhttps://yug.today  /  12:32, 25 Січня 2024

В Україні в невеликих кількостях зимують у плавнях Дунаю, Дністра та у нацпарку «Тузлівські лимани»

Нещодавно на Тузлівських лиманах був сильний шторм. І ще мороз. Швидко промерзли мілководдя, і під льодом опинилося багато дрібних карасиків. І зараз біля них, на тонкому льоду, зібрались великі птахі, здалека схожі на білих янголів. Про красунь та красенів, які зараз зимують у нацпарку на Одещині, розповів на своїй сторінці в Фейсбук еколог Іван Русєв, передає інформаційне агентство «Юг.Today».

Ці птахи – великі білі чаплі, або, як їх ще називають, чепури великі. Великі чепури – космополіти, зустрічається скрізь (у тропічному та помірному поясах), крім Антарктиди та Австралії. В Україні в невеликих кількостях зимують у плавнях Дунаю, Дністра та у нацпарку «Тузлівські лимани».

Живуть чепури колоніями біля води – озера, прісноводної або солоноводної водойми, болота, морського узбережжя. Але тут, біля Тузлівських лиманів, гніздових колоній немає. Живляться птахи у незимовий період переважно рибою, амфібіями, рептиліями, ракоподібними, дрібними гризунами, молюсками, інколи пташенятами і сараною. Здобувають їжу тільки в денні години, полюючи на мілководді. При цьому птахи тримаються зграями, але кожен полює самостійно, прогулюючись або стоячи нерухомо на одній нозі.

Іван Русєв розповідає, що чепур великих в Україні дуже мало. Вже більше сотні років чисельність цього птаха сильно зменшується. Причиною цього є меліорація, зміна місць гніздування через людську діяльність та мода на егретки – красиві шлюбні пірья, якими прикрашали дамські шляпки. У ХІХ столітті цей вид був майже повністю знищений, особливо на півдні Україні. Птахи змогли врятуватися тільки заховавшись у місця, куди люди дістатися не змогли.

Після заборони полювання на цього птаха в СРСР, чисельність чепур почала дуже повільно відновлюватись. В наш час цьому красивому птаху загрожує втрата середовищ існування через людину, яка своєю діяльністю знищує природні ветланди, забруднює їх важкими металами і пестицидами, від яких птахи гинуть. А зараз ще і війна руйнує іх помешкання та створює постійні стресові ситуації.

«Ночували вони зараз на льоду подалі від берега. Як тільки світає, активно полетіли на полювання. Можуть стояти біля дрібних ополонок годинами в очікуванні жертви. І нарешті – спіймала карасика», – поділився вранішніми спостереженнями вчений.

І, як завжди, додав фото, зроблені під час прогулянки.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Вгору