Чому Різдво святкують 25 грудня і коли насправді міг народитися Ісус: всі теорії

Джерело:  uainfo.org  /  14:18, 10 Грудня 2023

Більшість дослідників сходяться на тому, що Різдво виникло як християнський замінник язичницьких свят зимового сонцестояння

Більшість християн святкує Різдво Христове 25 грудня, хоча науковці кажуть, що у перші кілька століть за християнським літочисленням мало хто мав уявлення про точний день чи рік народження Ісуса. Наприклад, найдавніший з відомих записів про святкування Різдва міститься в римському альманасі, де розповідається про свято Різдва Христового, проведене римською церквою в 336 році нашої ери.

Більшість дослідників сходяться на тому, що Різдво виникло як християнський замінник язичницьких свят зимового сонцестояння, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.

Чому Різдво святкують 25 грудня і коли насправді міг народитися Ісус

Християнство vs язичництво: як церква нові свята встановлювала

На зорі свого існування християнство було заборонене у Римській імперії, а перші християни зазнавали гонінь та катувань – чого варта лише Діоклетіанівська епоха. Християнство почало закріплюватися на теренах Римської Імперії як основна релігія лише на початку четвертого століття, і церковним лідерам довелося провести "реформу" язичницьких свят.

Доволі популярним римським язичницьким святом був "день народження нескореного сонця" (natalis solis invicti), простими словами – день зимового сонцестояння.

Щозими римляни вшановували язичницького Сатурна – бога землеробства. Відбувалися Сатурналії – свята, що починалися 17 грудня і зазвичай закінчувалися 25 грудня на честь початку нового сонячного циклу. Сатурналії – це час веселощів та обміну подарунками. У той період існував і мітраїзм — поклоніння давньоперському богу світла. Традиція була популярна у римській армії, проводилися деякі з найважливіших ритуалів у день зимового сонцестояння.

Після того, як римський імператор Костянтин I прийняв християнство у 312, церковні лідери докладали зусиль щодо максимально "плавного" навернення до християнства для підданих імператора.

Свято зимового сонцестояння не відмінили – воно стало Різдвом. Раціонально пояснюючи святкування дня народження Ісуса наприкінці грудня, лідери церкви, можливо, стверджували, що оскільки світ нібито "був створений у день весняного рівнодення (наприкінці березня), то Ісус також мав бути зачатий Богом у цей день. Отже, Діва Марія, вагітна сином Божим, мала б народити Ісуса через дев’ять місяців у день зимового сонцестояння".

З Риму святкування Різдва Христового 25 грудня поширилося до інших християнських церков. До речі, прикрашання дерев та встановлення святкового поліна – це язичницькі ритуали відзначення зимового сонцестояння.

Смерть царя Ірода та винищення немовлят

Справжня дата народження Ісуса достеменно невідома. Дослідники намагалися пов’язати Різдво з відомими історичними подіями, наприклад, зі смертю царя Ірода. За Євангелієм, цар Ірод у марних спробах знищити месію, наказав вбити всіх хлопчиків у віці до двох років – і ця подія відбулася незадовго до смерті царя. Римські історики зазначали, що Ірод помер у 4 році до нашої ери, тож Ісус міг народитися у 6-4 роках до н.е. відповідно.

Легенда про Віфлеємську зірку

При вирахуванні дати народження Ісуса вдавалися і до астрологічних спостережень. Знамениту Віфлеємську зірку, що сповістила про народження Ісуса, намагалися співставити з відомими астрономічними подіями.

Наприклад, у 1990-х астроном Колін Хамфріс висловив гіпотезу, небесне явище могло бути кометою, яку фіксували очевидці з Китаю у 5 році до н.е. Цю теорію невдовзі спростували але з’явилися нові. Яскраве сяйво могло бути рідкісним явищем "поєднання" Сатурна та Юпітера, що могло відбутися у червні 2 року до н.е. або в жовтні у 7 року до н.е.

Біблійні підказки

Ян Пол, теолог та професор Фуллерської духовної семінарії, розповів, які біблійні підказки можуть розповісти про дату народження Ісуса. Першим натяком може бути зв'язок народження Ісуса та Іоанна Хрестителя. Ісус мав би народитися через 5-6 місяців після Іоана, а Іоан, ймовірно, був зачатий на початку червня. Ісус міг з’явитися на світ в середині вересня наступного року.

До речі, у грудні у Віфлеємі надто холодно, щоб вночі можна було зустріти пастухів із вівцями. Деякі теологи припускають, що 25 грудня є датою зачаття, а дата народження мала би припадати на кінець вересня, період свята Суккот.

Вгору