У Києво-Печерській лаврі триває експертиза мощей: що відомо

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  17:54, 20 Листопада 2023

Навіщо перевіряють мощі: рашафейк про вивезення тіл святих з Києво-Печерської лаври та правдива мета інспекції

Про те, що розповсюджена влітку інформація про намір української влади вивезти мощі з Києво-Печерської лаври є фейком, раніше повідомляв Мінкульт.

Про що брешуть росіяни?

Фейкове повідомлення оприлюднили з посиланням на директора зовнішньої розвідки рф Сергія Наришкіна. Пропагандисти повідомляли, що українська влада та предсавники ЮНЕСКО домовилися вивезти мощі з Києво-Печерської лаври з України та передати їх до музеїв Італії, Франції, Німеччини та Ватикану. Мовляв, під приводом небезпеки російських обстрілів мощі хочуть таємно спровадити закордон. Новину поширили низка пропагандистських медіа – «Первый канал», ТАСС, РИА «Новости», «Известия», РБК, «Российская газета», Lenta.ru, «Газета.ru», RTVI.

Оскільки фейк поширила російська розвідка, то у повідомленні вказувалося, що перемовини були таємними, що інвентаризація уже проведена, вантаж готовий до відправки, навіть підготовлені автомобілі з рефрижераторами та виділені гроші на транспортування.

Згодом про вигадку забули, а тепер новина про перевезення виринає в пропагандистських ЗМІ разом з повідомленнями про офіційний початок інвентаризації.

Що відомо про дослідження мощів в Києво-Печерській лаврі?

Про необхідність провести дослідницьку роботу в Лаврі у перші дні осені повідомляли в Мінкульті. Зазначалося, що існує необхідність перевірити, що всі цінні експонати на місці та в якому вони стані. Згодом в. о. міністра культури Ростислав Карандєєв повідомив, що створено спеціальну комісію, яка перевірятиме цінності, які належать до національного музейного фонду.

А 16 листопада він відзвітував, що роботи уже розпочаті, фахівці перебувають в Києво-Печерській лаврі.

Проведення досліджень та вивчення стану мощів Лаври практика не нова. Зокрема, Національний науково-дослідний реставраційний центр надавав рекомендації про умови зберігання мощів.

Також, як кореспонденту «ВК» повідомляв в.о. гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Олександр Рудник, в листопаді-грудні 2018 року відповідно до наказу Мінкульту спеціальна комісія перевіряла наявність та стан предметів у спорудах Нижньої Лаври.

«До складу (комісії) увійшли фахівці музейної галузі з різних установ України: історики, мистецтвознавці, експерти реставратори, кліматологи, представники МКІП та правоохоронних органів», – зазначав Рудник.

Після повернення приміщень з рук орендарів, логічним є проведення інспектування та визначення, в якому стані перебувають мощі. Так само існує необхідність забезпечувати подальший догляд за цінними експонатами.

Варто зазначити, що 14 листопада віряни ПЦУ (яка на території Києво-Печерської лаври служить в одному з храмів) молилися біля частин мощів святого воїна Петра Калнишевського.

Молебен за воїнів ЗСУ, які боронять батьківщину, відбувся у Воскресенському храмі, розташованому біля церкви Сергія Радонежського на вулиці Лаврській, поруч з автобусною зупинкою.

Нагадаємо, кореспондент “ВК” відвідував особисто печери, щоб побачити, у якому вони перебувають стані через рік після початку повномасштабного вторгнення. Також розповідав, що раніше мощі святих періодично виносили назовні, аби провітрити.

Вгору